Šalianska farnosť otvára dvere a plánuje opraviť storočný skvost v centre

slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 2 min

V Šali chcú opraviť takmer storočný organ, ktorý sa nachádza vo farskom kostole svätej Margity Antiochijskej. Miestna farnosť začala s prvými zbierkami. Vedľa jednej z dominánt centra mesta zároveň pripravila „nulté“ benefičné podujatie. V rámci projektu Otvorené dvere na ňom vystúpili deti, ktoré pomáhajú vo farnosti. 

„Súčasný organ je zrejme minimálne druhým alebo tretím v poradí od postavenia kostola. Predošlé nie sú zdokumentované. Aktuálny postavila firma Rieger v roku 1929. Čoskoro nás čaká jeho storočnica. Je to vzácne dielo, ktoré tvorí identitu našej farnosti, mesta i regiónu, v ktorom žijeme. Rozhodli sme sa, že pred jubileom sa pokúsime o jeho generálnu opravu,“ hovorí dekan v Šali Peter Nagy. 

„Predošlý nástroj a jeho autor nie je známy, avšak podľa niekoľko použitých drevených píšťal z tohto organa sa možno domnievať, že sa jednalo o nástroj z dielne Pažických z Rajca. Táto dielňa však pre tento kostol žiaden nástroj nepostavila, takže je možná aj verzia s prenesením nástroja z inej lokality. V roku 1929 sa však jednalo o úplnú novostavbu organa,“ uvádza dekan Nagy. 

Zatiaľ posledné opravy organa sa konali okolo 1968 a v roku 2017. Aktuálne je v zlom technickom stave. Nefungujú niektoré registre a poškodené sú aj niektoré píšťaly. Zároveň je vysoko znečistený, značne rozintonovaný a rozladený. Nástroj je v hrateľnom stave, avšak vo veľmi obmedzenej miere. Farnosť preto vytvorila projekt, ktorý dostal názov Otvorené dvere. 

Číslo účtu, kde môžete prispieť.

„Dnes už svätý Ján Pavol II. po svojom zvolení za pápeža povedal: Nebojte sa! Otvorte, otvorte dokorán dvere Kristovi.  Aj my sa chceme začať otvárať. Bohu, ľuďom. A spolu hľadať cesty k tomu, ako naplniť jednu vzácnu myšlienku. Postupne pracovať na tom, ako spoločnými silami opraviť takmer storočný skvost v našom meste,“ uviedol dekan Nagy. 

Viac fotografií nájdete v priloženej fotogalérii.

Podporiť organ majú už pár mesiacov veriaci v kostole, kde sa koná každú nedeľu po 15. dni v mesiaci zbierka na opravu organa. Doteraz sa vyzbieralo 15 773,74 €. Celkovo bude nutné získať približne 80 tisíc eur. Tí, ktorí chcú toto dielo podporiť, nájdu bližšie informácie na stránke farnosti. 

Viac fotografií nájdete v priloženej fotogalérii.


Zdroj: Farnosť Šaľa / Snímky: Branislav Okruhlica

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *