Šalianska knižnica znova štartuje projekt Prečítané leto, zapojte vaše ratolesti

banner fantázia
Čas čítania: 2 min

Projekt Prečítané leto pomáha deťom prekonať takzvaný prázdninový útlm, kedy väčšina detí nečíta a zhoršuje sa im kvôli tomu slovná zásoba, schopnosť sústrediť sa a porozumieť čítanému slovu. Do projektu sa aj tento rok zapája Mestská knižnica Jána Johanidesa v Šali. Na deti čakajú tri základné témy na celé leto a kopa zaujímavých knižiek. 

Prečítané leto obsahuje letný balíček kníh a zábavy pre celú rodinu, no najmä deti. Základom sú tri hlavné témy, okolo ktorých sa bude točiť celé vaše leto.

Prvou letnou témou je O meste a mestečku: fontány. „Na každý týždeň pre vás máme dobré detské knihy pre najmenšie deti, začínajúcich čitateľov a aj pre tínedžerov. Môžete a nemusíte vyberať z našich tipov. Nakoniec, možno sa vám nepodarilo ich zohnať alebo možno nepatria k vašim obľúbeným. Hlavne nech vás bavia,“ pozýva šalianska knižnica na svojom webe. 

Bojujme spoločne proti prázdninovému útlmu

Rozbeh na začiatku školského roka v septembri býva veľmi ťažký, môže za to práve spomínaný prázdninový útlm. „Učitelia so smiechom vravievajú, že v septembri sa im do škôl a škôlok vracajú prázdne hlávky. Je to tak. Avšak straty, ku ktorým počas leta dochádza sú veľmi veľké, a veru nie na zasmiatie,“ píše knižnica a pozýva rodiny s deťmi, aby sa do projektu zapojili.

Problémy deťom robia základné čitateľské zručnosti, ako je sústredenie na text a schopnosť hlbšie mu rozumieť, či slabá slovná zásoba, nakoľko cez prázdniny veľa nečítajú a medzi priateľmi používajú tú istú slovnú zásobu bez obohatenia. Samozrejme, oddych je potrebný, preto podľa organizátorov projektu stačí prečítať 4 až 6 kníh cez letné prázdniny.

Projekt nie je len o knihách, ale aj o zábave, aby deti chceli príbehy čítať, aby cez leto netrávili čas iba pred televíziou či počítačmi, ale aj zábavnými aktivitami a zaujímavými príbehmi. „Na každý týždeň tiež máme zopár nápadov na hry alebo aktivity. Niektoré nezaberú žiaden čas, iné si viete vsunúť do dobrodružstiev, ktoré by ste aj tak s deckami podnikli. Pridajte sa alebo si vymyslite vlastné. Na niektoré budete potrebovať Lego, na iné štetce, no a na ďalšie zase múku s vajíčkami. Vyberte si tie, ktoré vás budú baviť najviac,“ píšu na svojich stránkach organizátori.

Šalianska knižnica vás preto rada privíta a ukáže vám zoznam knižiek, ktoré si pre vás pripravila. Zapojte sa do projektu a bojujte proti prázdninovému útlmu. Knižky či krásne maľovanky od  oVEčka si číta s nami O. Z., nájdete aj v našej súťaži Nájdi 5 rozdielov, stačí sa zapojiť.

mh
zdroj: Mestská knižnica Jána Johanidesa v Šali

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *