Tvorivý čin za rok 2020: Vieme, kto získa prestížne ocenenie v oblasti kultúry

tovrivý čin roka 2020
slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 3 min

Komisia kultúry odovzdá ocenenie Tvorivý čin za rok 2020. „Väčšina podujatí bola vlani pre pandémiu zrušených, neznamená to však, že sa v oblasti kultúry nič nedialo. Navyše, vznikol väčší priestor oceniť ľudí za dlhoročnú aktívnu prácu,“ hovorí Peter Hlavatý, predseda Komisie kultúry a cestovného ruchu pri MsZ v Šali.

Návrhy na ocenenie 8. ročníka ankety v oblasti umenia bolo možné podať do konca roka 2020, no pre pandémiu komisia kultúry nemohla zasadnúť a rozhodnúť o laureátoch. Dnes je už však všetko jasné.


Kategória divadlo

V kategórii divadlo získa ocenenie Janka Feketeová. V roku 2020 úspešne stvárnila postavu dozorkyne v autorskej  inscenácii šalianskeho Divadla ASI Eli, Eli, lama sabachtani.

Kategória film

V kategórii film budú ocenení manželia Miroslav a Magdaléna Bartovicovci. Obaja sa dlhodobo venujú vyhotovovaniu filmových a fotografických záznamov z kultúrnych podujatí, divadelných podujatí, významnou mierou participujú na cykle Spoznaj svoje mesto.

Kategória knižná tvorba a publicistika

V kategórii knižná tvorba a publicistika ocenenia získajú Michaela Harabišová a Michael Zemko. Michaela Harabišová pracuje ako redaktorka mesačníka Slovo Šaľanov a redaktorka online portálu slovosalanov.sk, kde čitateľom prináša množstvo pútavých tém zo života Šale a Šaľanov.

Michael Zemko je autorom románu „Dobrodružstvá Joea Cartera“. Knihu tvoril ako 12 až 15 ročný. Na viac ako 250 stranách opisuje príbeh s mimoriadnou dávkou fantázie, zaujímavou kompozíciou a zmyslom pre pútavé dialógy.

Kategória folklór

Laureátom ceny v kategórii folklór je Slavomír Ondejka, choreograf a pedagóg ľudových tancov, ktorý spracoval choreografiu ľudových zvykov Rok so šalským gazdom. Jeho súčasťou boli Jánske ohne, tradičná ľudová svadba, vinobranie, Strídžie dni, Barabáši, fašiangy, vynášanie Moreny a stavanie mája.

Foto z minuloročného odovzdávania cien.

Kategória propagácia mesta

V kategórii propagácia mesta komisia udelila takisto dve ocenenia. Kolektív zamestnancov MsKS Šaľa na čele s Romanom Hatalom získa Tvorivý čin roka za cyklus o histórii mesta Spoznaj svoje mesto, ktorý si na facebookových stránkach mesta získava čoraz väčšiu popularitu. Seriál významnou mierou prispieva k zdravému lokálpatriotizmu a propagácii kultúrneho dedičstva.

Šaliansky Mládežnícky parlament komisia kultúry ocenení za kultúrno – spoločenské podujatia počas pandémie. V roku 2020 ich zorganizovali viac ako 15. Zapájali sa do nich všetky generácie Šaľanov.

Kategória výstavy

Pandémia nového koronavírusu neobišla ani organizátorov výstav.  Preto bola každá takáto udalosť naozaj výnimočnou. Ocenenia si odnesú šalianska výtvarníčka Marcela Kisteleki Svrčková ale aj organizátori Medzinárodnej konferencie s výstavou o divadelníctve v Šali.

Marcela Kisteleki Svrčková vystavovala svoje práce v Mestskej knižnici Jána Johanidesa v Šali naposledy na jar 2020. Jej prezentácia dostala názov Pod rúškom.

Výstava o divadelníctve v renesančnom kaštieli prináša množstvo pútavých informácií a obrazových dokumentov o divadelníctve v regióne siahajúcich do histórie.

Foto z odovzdávania cien z minulých ročníkov.

Mimoriadne ocenenie za dlhoročnú aktívnu prácu v oblasti umenia

V kategórii Mimoriadne ocenenie za dlhoročnú aktívnu prácu v oblasti umenia získajú výnimočne až šiesti Šaľania. Nie náhodou. Všetci sú roky uznávanými a úspešnými osobnosťami vo svojich odboroch.

Laureátmi prestížneho ocenenia v tejto kategórii sa pre rok 2020 sa stávajú Nora Valentínová a Rita Záležáková za umelecký prínos pri nespočetnom množstve kultúrnych podujatí, pri ktorých prinášajú excelentné hudobné a spevácke zážitky.

Ocenenie je takisto poďakovaním za ich pedagogickú prácu pri formovaní nových speváckych a hudobných talentov. Mária Hikkelová dostane cenu za celoživotnú pedagogickú a voľnočasovú prácu s deťmi, mládežou ale i seniormi v oblasti umenia a kultúry.

Ocenenie si prevezme aj režisér Roman Budai, ktorý je desaťročia neodmysliteľnou súčasťou šalianskeho amatérskeho divadla. Za svoju prácu bol viackrát ocenený na významných celoslovenských divadelných fórach ochotníckeho divadla.

Ďalším laureátom je riaditeľ Centra voľného času v Šali Michal Malárik. Komisia ho oceňuje za dlhoročnú výraznú podporu mimoškolských aktivít detí, podporu ochotníckeho divadla a iných foriem umenia.

Nie je zrejme Šaľana, ktorý by nepoznal meno Milana Pospiša, ktorý celý život zasvätil fotografii. Je autorom tisícok snímok, ktoré niekoľko desaťročí zaznamenávajú život Šaľanov a Večanov na športových a kultúrno – spoločenských podujatiach. Práve za to dostane cenu aj on.

Prvé ocenenie Tvorivý čin roka bolo odovzdané v roku 2013. Autorkou ocenenia je keramikárka Petra Sudorová a výtvarník Miroslav Regitko.

Slávnostné odovzdávanie je naplánované na jún

Ocenenie pre výhercov.

Slávnostné odovzdanie cien aj s kultúrnym programom pre verejnosť je naplánované na koniec júna. „Podujatie by sme chceli urobiť dostupnejšie pre verejnosť, preto sme naklonení myšlienke zorganizovať ho napríklad na nádvorí kaštieľa,“ dodáva predseda komisie.

Tak čo, prídete?

-md-

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *