Esej Jána Johanidesa: vyhlásili 14. ročník súťaže pre stredoškolákov

slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: < 1 min

Slovenské literárne centrum vyhlásilo 14. ročník súťaže pre stredoškolákov Esej Jána Johanidesa. Spisovateľ Ján Johanides žil od roku 1972 v Šali a jeho meno nesie aj šalianska knižnica. Esej Jána Johanidesa je súťaž, ktorá je určená stredoškolákom po celom Slovensku. Témou esejí sú myšlienky Jána Johanidesa.

„Zapojte svoju školu do zaujímavej stredoškolskej súťaže. Stačí, ak napíšete krátku esej na niektorú z trojice myšlienok spisovateľa Jána Johanidesa,“ avizuje centrum na webstránke. Tohto roku sú vybrané nasledovné myšlienky z diel Jána Johanidesa:

  • Veta je čosi strašne silné, silnejšie ako si to ľudia uvedomujú. (Kríza identity)
  • Láska je stav duše, ktorý povznáša. Ak naozaj milujeme a kývame milovanej na pozdrav, vnímame inak ešte aj autobusovú kľučku. (Holomráz)
  • Strach dáva zlé okuliare. (Nepriestrelná žena)

Úvodným mottom eseje musí byť niektorá z vyššie uvedených myšlienok. Rozsah eseje by nemal presiahnuť 4 normostrany, čiže 7200 znakov vrátane medzier. Do súťaže sa môže prihlásiť každý stredoškolák či stredoškoláčka z ktorejkoľvek školy na Slovensku. Každá esej musí byť označená týmito údajmi: Meno, priezvisko a vek súťažiaceho, názov eseje a ako motto myšlienka Jána Johanidesa, ktorou bola esej inšpirovaná, názov a adresa školy, vrátane mailového kontaktu na autora alebo pedagóga.

Eseje je potrebné zaslať do 27. marca 2024 na e-mailovú adresu: esej.johanides@litcentrum.sk. Výsledky súťaže budú vyhlásené online koncom apríla 2024. Presný termín bude upresnený neskôr. Slávnostné odovzdávanie cien bude spojené s hodnotením ocenených prác a workshopom. Víťazná esej bude publikovaná v časopise Knižná revue a bude honorovaná sumou 100 eur.

(ml)

Snímka: Slovenské literárne centrum

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *