Nazrite do historických dokumentov, podpíšte sa brkom a pozrite si výstavy, v kaštieli sa koná DOD

slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 2 min

Štátny archív, pracovisko Šaľa zorganizoval aj tento rok Deň otvorených dverí v priestoroch renesančného kaštieľa v Šali. Pre širokú verejnosť si pripravili zaujímavý program. Brána archívu bude otvorená dva dni – 9. ž a 10. 6. od 8.OO do 15.30 hod. 


Pre širokú verejnosť si zamestnanci pripravili výstavy, program i zopár zážitkov. „Našim hlavným cieľom je otvoriť bránu archívu, aby sme širokej laickej verejnosti ukázali, čo sa v archívoch robí. Okrem toho, že ukážeme každodennú prácu, skladové priestory, archívne dokumenty, tak si môžu dospelí i detičky vyskúšať písanie brkom, pečatenie a pre menšie deti sme nachystali aj skladačky,“ hovorí vedúca šalianskeho archívu Judita Szekeresová Kovácsová.


V súčasnosti v archíve nájdete tri výstavy, jednu stálu, ktorá sa týka samotného renesančného kaštieľa a jeho histórii. Najnovšia výstava, ktorú otvorili pre verejnosť pri príležitosti DOD je výstava s názvom Šaľa včera a dnes, kde sú prezentované archívne dokumenty, pohľadnice a rôzne fotografie z minulosti. Treťou výstavou je Hospodárstvo v dejinách regióna, ktorú otvorili na jeseň minulého roka.

Šaliansky archív patrí pokrytím medzi väčšie archívy na Slovensku. Pod Štátny archív Šaľa patria tri okresy – Šaľa, Galanta a Dunajská Streda.


Na ukončenie rekonštrukcie sa stále čaká

Po II. svetovej vojne, keď došlo k znárodneniu majetkov , zostala budova bez funkcie a začal sa jej  úpadok. Boli tu umiestnené núdzové byty a rôzne dielne. Začiatkom šesťdesiatych rokov 20. storočia bola úplne v dezolátnom stave. S rekonštrukciou sa začalo v roku 1963, keď opravili strechu. Oprava sa uskutočnila veľmi pomaly a bola dokončená až v roku 1974 ministerstvom vnútra.

Ďalšia veľká rekonštrukcia budovy kaštieľa sa uskutočnila v dvoch etapách medzi rokmi 1998 – 2008, pričom záverečná fáza rekonštrukcie stále čaká na svoje ukončenie. Po opustení časti budovy kaštieľa Štátnym oblastným archívom v Nitre v roku 1996 boli vyprázdnené priestory v dezolátnom stave, bola narušená statika budovy, prepadnutý strop a zničená kanalizácia. Prvá etapa rekonštrukcie budovy v tom čase už Štátneho okresného archívu v Šali sa po dlhých prieťahoch začala v roku 1998 a bola ukončená v roku 2002 pod vedením Okresného úradu v Šali, na ktorého v roku 1996 prešla zriaďovateľská povinnosť. Opravená bola však len štvrtina budovy. Druhá etapa rekonštrukcie sa uskutočnila v rokoch 2005 – 2008 už pod vedením ministerstva vnútra, keďže zriaďovateľská povinnosť vtedy už Štátneho archívu v Bratislave – pobočka Šaľa prešla na ministerstvo. Napriek tomu, že rekonštrukcia objektu nebola dodnes ukončená, sa po získaní regálovej techniky do sídelného objektu archívu v Šali v roku 2010 podstatne zlepšilo uloženie časti archívnych dokumentov.  Viac o histórii kaštieľa sa dočítate na www.sala.sk

„Prvý riaditeľ štátneho archívu Štefan Benci dal v 60. rokoch minulého storočia podnet na to, aby sa kaštieľ rekonštruoval a dal priestory Štátnemu archívu. Všetky ďalšie rekonštrukcie od roku 1998 sa mohli uskutočniť vďaka našej bývalej riaditeľke Veronike Novákovej,“ informuje nás vedúca archívu.

Michaela Harabišová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *