Šaľa si pripomenula vojnových veteránov. Pomník obetiam vojen opravia z dotácií

deň veteránov šaľa
slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 2 min

Deň vlčích makov, 11. november, je vo svete známy ako Deň vojnových veteránov. V Šali si ho pri Pomníku obetiam vojny pripomenuli občania už po štvrtýkrát.

S tradíciou sa začalo v roku 2018. Primátor Jozef Belický a Peter Hlavatý, predseda Komisie kultúry a cestovného ruchu v Šali, položili k pomníku veniec vlčích makov ako znak úcty a spomienky na zosnulých vojnových veteránov z nášho mesta.

Na spomienkové stretnutie prišli všetky generácie. „Som rád, že si našich vojakov, predkov prišli pripomenúť aj študenti. Je to súčasť našej histórie, našej hrdosti na to, že sme sa podieľali na historických udalostiach. Aj dnes sú vo svete vojnové konflikty na rôznych kontinentoch. Treba si vážiť, že my môžeme žiť v mieri,“ vyjadril sa Belický.

 Počas 1.  svetovej vojny  zomrelo v rokoch 1914 – 1918  minimálne 125 Šaľanov a 11 obyvateľov Veče. Po 2. svetovej vojne na pomník pribudlo 114 mien Šaľanov, ktorí prišli počas vojnového konfliktu o život. „Pre mňa je to z časti osobná vec, pretože aj moji predkovia sú zapísaní na pomníku. Mier nie je samozrejmosťou a musíme si pripomínať, že vojna ničila celé rodiny, obce,“ povedal na mieste Peter Hlavatý.

Pomník obetiam vojny prechádza opravou

Pomník obetiam vojny v minulom roku oslávil 80. výročie. Pomník padlým v 1. svetovej vojne bol slávnostne odhalený spolu s Pamätníkom maďarskej štátnosti, ktorý bol zničený na konci 2. svetovej vojny, 10. novembra 1940. Práce na zhotovenie schodov a podstavca boli zadané Ing. Jánovi Feketeházymu, figurálnu kompozíciu zhotovil Koloman Klinda.

Mesto dostalo na rekonštrukciu pomníka v tomto roku financie z Úradu vlády SR vo výške 7500 eur, 500 eur . Opravy sa už dočkala samotná socha, pokračovať budú s rekonštrukčnými prácami na mramorovej tabuli, opravia sa viditeľné praskliny. Súsošie očistia, prebehne sanácia zvetraného muriva, lepenie poškodených kamenných blokov, frézovanie písma a jeho konečná úprava. O úpravách informovalo vedenie mesta Šaľa na svojich stránkach.

„Ako člen komisie kultúry som rád, že mesto dostalo dotáciu na opravu pomníka. Verím, že v budúcnosti bude mesto investovať do svojich pamiatok. Je to naša história a naša identita. Teším sa z toho, že sa o pamiatky začínajú ľudia zaujímať,“ povedal pre médiá Miroslav Demín, člen Komisie kultúry a cestovného ruchu pri MsZ v Šali.

Vlčie maky ako symbol úcty darovalo Ministerstvo obrany SR

Tak ako v minulom roku, si vedenie mesta vojakov uctilo vencom vlčích makov.  Pri pomník ho položil primátor mesta Šaľa Jozef Belický a predseda Komisie kultúry a cestovného ruchu pri MsZ v Šali Peter Hlavatý. Svoj vlčí mak dostali aj všetci prítomní. Malé vlčie maky ako znak úcty vyrobila chránená dielňa Top Art, mestu ich darovalo Ministerstvo obrany SR.



Vlčie maky sú symbolom vojny, kvety červenej farby vyrastali na hroboch vojakov.  Vojnoví veteráni prijali červený mak za symbol vojnovým obetiam v roku 1920.  Červená farba kvetu symbolizuje krv preliatu na bojiskách vojen a konfliktov. Symbolika má pôvod v básni In Flander fields, čo v preklade znamená V poliach Flámska. Táto báseň zaznie každý rok v úvode pietnej spomienky, tento rok nebol výnimkou.  Na konci spomienkového aktu si prítomní uctili pamiatku obetí minútou ticha.

mh

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *