Šalianske hody a Verejná ochutnávka vín prebehne s obmedzeniami

šalianske hody
slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 3 min

Cez víkend 10. – 11. 9. 2021 Šaľanov čaká bohatý kultúrny program.  Mesto si pre občanov pripravilo kultúrny program i verejnú ochutnávku vín Terra Wag. Šalianke hody však nebudú prebiehať bez obmedzení. 

V júni sme si tento rok neužili Šaliansky jarmok ani Večianske slávnosti, namiesto nich si mesto pripravilo Šalianske hody, počas ktorých sa môžete tešiť na bohatý kultúrny program.  Okrem toho budú môcť občania ochutnať víťazné vína z tohtoročnej súťaže Víno Terra Wag na nádvorí kaštieľa. Večer môžete podporiť bežcov na akcii Beh nočnou Šaľou. 

Program sa bude konať na amfiteátri a v okolí kaštieľa.  S prichádzajúcou treťou vlnou sú spojené aj obmedzenia kultúrnych podujatí. Víkendový program nebude výnimkou.

„Aj Šaľa sa musí prispôsobiť platnému Covid automatu. Vďaka tomu, že sa náš okres nachádza v zelenej fáze, mali sme na výber z dvoch alternatív. Mohli sme sa rozhodnúť medzi možnosťou, kedy by na podujatie mal povolený vstup každý, bez ohľadu na to, či je očkovaný alebo prekonal ochorenie Covid-19. Druhou, zodpovednejšou možnosťou, je riadiť sa pravidlami OTP – kedy vstup na podujatie majú povolený očkovaní, testovaní a tí, čo ochorenie prekonali,“ informovalo mesto o možnostiach, ktoré malo k dispozícii.

Na podujatie sa dostanete iba s potvrdením o očkovaní, prekonaní choroby alebo platným testom

Mesto si zvolilo druhú možnosť, a tak sa na kultúrny program cez víkend dostanú iba tí, ktorí sú zaočkovaní, majú doklad o prekonaní ochorenia COVID-19 nie starší ako 180 dní alebo sa preukážu antigénovým testom nie starším ako 48 hodín,  či PCR testom nie starším ako 72 hodín.

Testovať budú pred gymnáziom

Pre tých, ktorí nie sú zaočkovaní alebo neprekonali ochorenie COVID-19, pripravilo mesto testovací stánok. Ten sa bude nachádzať pred šalianskym gymnáziom na Školskej ulici. Za antigénové testovanie zaplatíte 9,90 eur. Testovať občanov budú od
od 14.00 do 20.00 hod.  v piatok aj v sobotu.

Podujate bude môcť navštíviť viac ľudí

Dôvod, prečo si mesto vybralo túto alternatívu je aj povolený počet návštevníkov na podujatí. „Ak by sme nešli systémom OTP, v tom prípade by sme museli prijať obmedzenia, čo sa týka počtu osôb na podujatí. Kapacita by bola obmedzená na 1000 ľudí. Vedenie  sa rozhodlo riadiť sa pravidlami OTP. Pri týchto nariadeniach je možný maximálny počet osôb na podujatí až 5000 ľudí. Vďaka tomuto systému budeme môcť využiť celú kapacitu amfiteátra aj kaštieľa,“ vysvetľuje Erika Kollerová, hovorkyňa mesta Šaľa.

Na amfiteátri bude k dispozícii 1200 miest na sedenie, na nádvorí kaštieľa ich bude 200, okrem toho môžu ľudia využiť miesta na státie. Rozhodnutie mesta podporil aj predseda Komisie kultúry v Šali Peter Hlavatý.

Bohatý kultúrny program

Víkendový program odštartujú deti zo základných škôl v Šali.  V piatok prídu s krátkym programom  historickí kaukliari. Pre deti si program pripravil aj obľúbený šaliansky divadelný súbor Materinky s predstavením Ako zajko do Afriky putoval.  Ani v sobotu nebudú mať deti núdzu o zábavu, príde dvojica Tárajko a Popletajka s predstavením Z rozprávky do rozprávky. Detičky čakajú aj kolotoče v medzihrádzovom priestore v lesoparku.

Súčasťou programu sú aj naše družobné mestá –  tento rok prídu tanečníci a speváci z Mohyliv-Podilskyy, folklórny súbor Podjavoříčan z Telča a Grupa Wokalna z Konskie. Ľudové tance a kúsok folklóru na pódiu predvedie náš folklórny súbor Šaľan a  folklórny súbor Podjavoříčan z Telča. Moderné tance predvedú tanečníci z  klubu Jumping a klubu Perfecto Show, ktorý vedie známy slovenský tanečník Johny Mečoch. V piatok večer vystúpi  skvelá kapela Sematam z Nitry  a o 21.30 zaspieva speváčka Lina Mayer, neskôr Salco.

V sobotu  zahrá  kapela Slovak Tango, ktorá interpretuje slovenské populárne hity 30. až 50. rokov 20. storočia a neskôr vystúpi známa kapela Peter Bič projekt a Igor Kmeťo ml.

Je sa načo tešiť. Vychutnajte si kvalitné vínko pri dobrom programe aj vy.

red.

One Comment on “Šalianske hody a Verejná ochutnávka vín prebehne s obmedzeniami”

  1. Dobrý deň, prosím Vás deti do 12 rokov majú výnimku z testovania? Poprípade ako je to s deťmi od 12 – 16 rokov?
    Ďakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *