Týždeň slobody: Šaľa oslávi 30 rokov od Nežnej revolúcie týmito podujatiami

týždeň slobody v šali nežná revolúcia akcie
slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 3 min

Mesto Šaľa v spolupráci s občianskymi združeniami pripravuje pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie sériu tematických podujatí. Hlavnou témou podujatí je sloboda, o ktorú sa bojovalo.  Organizátorom týchto podujatí je novinár a divadelník Miroslav Demín.

Podujatí je v týždni viac, a preto sa rozhodli pomenovať nasledujúci týždeň – Týždňom slobody. Čakajú vás prednášky, diskusie, pietne spomienky, filmové diela, divadelné predstavenie a spomínanie.

týždeň slobody šaľa


Týždeň slobody sa začne pondelok 11. novembra a bude pokračovať do 17. novembra 2019.

DEŇ  VOJNOVÝCH VETERÁNOV


Deň vojnových veteránov


Jeho súčasťou bude aj Deň vojnových veteránov a 101. výročie od ukončenia 1. svetovej vojny. Pietna spomienka sa uskutoční pred Pamätníkom obetiam vojen pri šalianskej fare 11. 11.  2019 o 11.00 hod. Príďte si spoločne uctiť obete vojen.

PREDNÁŠKA NEŽNÁ REVOLÚCIA A NESLOBODNÉ OBDOBIE PRED ŇOU


Nežná revolúcia a čo jej predchádzalo


Nielen študenti šalianskeho gymnázia sa môžu tešiť na interaktívnu prednášku Patrika Dubovského, z Ústavu pamäti národa, ktorá bude spojená s diskusiou. Vstup je voľný aj pre širokú verejnosť, ktorá sa do diskusie môže zapojiť. Témou bude Nežná revolúcia a neslobodné obdobie pred ňou. Podujatie sa uskutoční 13. 11. 2019, v kongresovej sále MsÚ, o 10.00 hod. Cieľom je priblížiť mladým ľuďom toto obdobie.

 

DISKUSIA POSOLSTVO SLOBODY A DEMOKRACIE


Posolstvo slobody a demokracie


Dňa 13. 11. 2019 je o 18.00 hod.  naplánované aj ďalšie diskusné stretnutie.  Spoluzakladateľ hnutia Verejnosť proti násiliu – Peter Tatár bude ako hlavný hosť rozprávať o téme  Posolstvo slobody a demokracie. V bábkovej sále DK Šaľa si môže diskusiu vypočuť široká verejnosť, vstup na diskusiu je voľný.

VERNISÁŽ IGORA BOHÁČA: NOVEMBROVÁ PRAHA 1989


Novembrová Praha 1989


Do týždňa slobody sa svojimi fotografiami zapojil aj šaliansky fotograf Igor Boháč. V rámci výročia pripravil vernisáž výstavy svojich  fotografií s názvom  Novembrová Praha 1989. Otvorenie vernisáže sa uskutoční v Galérii Focesa 14. 11. 2019 o 16.00 hod. Dobové zábery zachytávajú revolučné dni v hlavnom meste Československa. Výstava bude pre školy a verejnosť prístupná do 10. 12. 2019 od 9.00 do 17.00 hod., nenechajte si ujsť možnosť vidieť tieto významné fotografie.

ELI, ELI, LAMA SABACHTANI? (DIVADELNÉ PREDSTAVENIE)


eli eli lama sabachtani


 

Tešiť sa môžete aj na divadelné predstavenie z dielne Divadla ASI. Dňa 15. 11. 2019 uvedú premiéru autorskej hry Eli, Eli, … lama sabachtani?
Je to príbeh neslobody v najkrutejšom období histórie ľudstva prelínajúci sa so súčasnosťou. V hlavnej úlohe diváci uvidia Táňu Miškovičovú. Reprízové predstavenia súbor uvedie 18. 11. 2019 v šalianskom dome kultúry. O možnosti zabezpečenia vstupeniek bude súbor informovať na stránke divadloasi.sk a sala.sk.

SĽÚBILI SME SI LÁSKU (RETRO HAPPENING) S POCHODOM SO SVIEČKAMI


Sľúbili sme si lásku!


Účasť širokej verejnosti očakávajú organizátori na retro happeningu Sľúbili sme si lásku! O kultúrne vystúpenia sa postarajú miestni i nemiestni umelci.
Zapojiť sa podľa slov organizátorov  môžu všetci účastníci.  Stretneme sa  16. 11. 2019 o 17.00 hod. pred MsÚ v Šali.

Diváci uvidia aj autentické video z protestného zhromaždenia, ktoré sa konalo 2. 12. 1989 pri dome kultúry. A práve tam bude následne smerovať Pochod so sviečkami. Pri Pamätníku 17. novembra si organizátori s účastníkmi dôstojne uctia obete komunistického režimu. Zapálme spolu siečku za všetkých, ktorí bojovali za slobodu.

FILMOVÉ DIELA


Amnestie


Milovníci kinematografie sa môžu tešiť na významné filmové snímky. Vo filmovom klube kino premietne satiru Prípad Barnabáš Kos (1964) o 20. 00 hod. dňa 13. novembra. Významným kinematografickým dielom je aj film Dubček (2018), ktorého odpriemetajú dňa  14. 11. o 20.00 hod. v Kinosále DK Šaľa. Vidieť budete môcť aj úspešnú snímku Jan Palach (2018), ktorú v kinosále premietnu 16. 11.  o 20.00 hod.  V šalianskom kine si budete môcť pozrieť aj filmovú novinku Amnestie (2019) dňa 17. 11. o 20.00 hod. 

BROŽÚRA: NEŽNÁ REVOLÚCIA V ŠALI, FAKTY A SVEDECTVÁ BUDE BEZPLATNE PRÍSTUPNÁ OBČANOM

Mesto Šaľa vydalo pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie aj tematickú brožúru s titulom Nežná revolúcia v Šali, fakty a svedectvá. Jej autorom je Miroslav Demín, ktorý pri podobných príležitostiach vydal už dve brožúry.  Po publikácii k 50. výročiu okupácie vojskami Varšavskej zmluvy v roku 1968 prichádza s novým dielom. Brožúra  obsahuje dobové dokumenty, fotografie a spomienky účastníkov. Zhrnul v nej udalosti  najmä cez dobové dokumenty – mestkú kroniku, dobovú lokálnu tlač, archívne dokumenty a svedectvá ľudí.

Občania môžu brožúrku získať bezplatne, napríklad na besede s Petrom Tatárom či počas retro happenigu Sľúbili sme si lásku. Vydanie brožúry bolo
realizované s finančnou podporou Nitrianskeho samosprávneho kraja.

Sledujte stránku Nežná revolúcia v Šali pre viac informácií a dobové záznamy.

Sprac.: redakcia
Zdroj: Miroslav Demín, Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *