V šalianskej knižnici si od júna priplatíte na poplatkoch. Ako získať členské zdarma?

slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 2 min

V Mestskej knižnici Jána Johanidesa v Šali si za poplatky od 1. júna priplatíme. Schválili to poslanci na 3. Zasadnutí mestského zastupiteľstva v Šali. Poplatky sa naposledy zvyšovali v roku 2015.

Poplatky za ročné členské

“Úpravu cien si vyžaduje súčasná situácia, keď ceny kníh, ktorých nákup je nevyhnutnou súčasťou fungovania našej organizácie, stúpli takmer na dvojnásobok od posledného navyšovania členských príspevkov,” upozornila v materiáli riaditeľka knižnice Adriana Gerová.


Za členské si dospelí priplatia 2 eurá navyše, so súčasných 6 eur, stúpne poplatok na 8 eur. Deti z 2 eur na 4 eurá, dôchodcovia a študenti si zaplatia za ročné členské 5 eur ZŤP 1 euro.

Poplatky za omeškanie

Okrem ročného členského sa zvýšia aj poplatky za omeškanie vrátenia kníh. “Považujeme za nevyhnutné upraviť ceny poplatkov za omeškanie, aby neprestali plniť svoj účel. Poplatky za omeškanie sa osvedčili a sú dôležité pre výpožičný proces, nakoľko disponujeme z každého titulu len jedným kusom a dodržiavanie výpožičnej lehoty umožňuje prístupnosť fondu viacerým čitateľom v kratšom čase,” vysvetľuje dôvody riaditeľka knižnice.

Dospelí za omeškanie zaplatia 3 eurá za každý mesiac, deti 2 eurá za mesiac. Za riaditeľskú upomienku zaplatia dospelí 10 eur, deti 8 eur. Strata preukazu vás vyjde na 1 euro.

Pribudla aj nová spoplatnená služba, vyrozumenie používateľa formou zaslania SMS, mailom alebo telefonicky o dostupnosti rezervovaného titulu. Zvyšok cenníku nájdete na stránke mestskej knižnice.

Ako získať členské na rok zdarma? 

Počas pandémie sa zvýšil počet čitateľov, ľudia mali viac voľného času a venovali ho knihám. “Príjmy od čitateľov nám poskytujú zabezpečiť pestrý výber kníh, čo je našim hlavným poslaním,” povedala pre médiá Gerová. Knižnica pravidelne čitateľov informuje na stránke i facebooku o knižných novinkách v knižnici.

Beseda spojená s burzou kníh

Aj tento rok sa počas Šalianskeho jarmoku uskutoční v šalianskej knižnici Jána Johanidesa burza kníh. Vybrať si môžete knihy za pár centov a k tomu využiť šancu stať sa členom na jeden rok zadarmo. Novinkou bude beseda – Ako sa robí kniha? Beseda o knihe Lakiho mestečko a jej výrobe. Knihu Lakiho mestečko vytvoril a vydal ateliér Altamika.


Nie je to bežná kniha z distribúcie. Altamika kombinuje tradičné knihárske remeslo s modernými technológiami. Vnútro kniha je vytlačený ofsetom v Krupine na kvalitný papier Munken s krémovým nádychom. A obálka je vyrobená ručne. Kombinuje niekoľko technológií. Sieťotlač, Slepotlač. Je potiahnutá knihárskym plátnom a druhé vydanie môžete zohnať v niekoľkých odtieňoch modrej farby. Ako sa robí kniha a niečo o knihe z Banskej Štiavnice, Vám porozpráva autor jej kresieb rodák zo Šale, Ing.Arch. Marcel Mészáros. 

Ak máte doma nepotrebné knihy, prineste ich do 23. 6. do knižnice, nájdu si nových majiteľov počas burzy kníh.


Členské na rok zdarma môžete získať aj vtedy, ak knižnici darujete knihu vydanú v tomto roku. “Mnohí z vás si kupujú nové knižky a možno ich po prečítaní nechcú založiť do domácej knižnice. A práve vás sme sa rozhodli osloviť. Vaším darom knižnici môžete potešiť mnohých ďalších čitateľov a my vás za to odmeníme odpustením členského poplatku na jeden rok,” píše knižnica na svojej stránke.

mb
foto: Facebook šalianskej knižnice

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *