Eliška, Alexandra a Kika sa venujú dog dancingu: Raz by sme chceli byť súčasťou svetových súťaží

slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 4 min

Trinásťročné kamarátky Eliška Nemčeková, Alexandra Mišková a Kika Miháliková sa súťažne venujú dog dancingu, a teda tancu so psom. Tento šport nie je na Slovensku tak rozšírený ako v zahraničí, ale oni zbierajú významné umiestnenia na súťažiach a reprezentujú naše mesto. 

Prvá sa dog dancingu začala venovať Eliška v roku 2019. Navštevuje Základnú školu Ľudovíta Štúra spolu s Kristínou Mihálikovou. Tá sa venuje dog dancingu najkratšie z trojice dievčat, a to od minuloročného leta. Saška, ktorá pochádza z Kenderešu, navštevuje Základnú školu J. C. Hronského. Podobne ako Eliška sa venuje tancovaniu so psom už skoro tri roky.

Eliška a Jeremi.

A ako sa dievčatá spoznali? „Ja s Kikou sa poznám už od malička a chodíme spolu do triedy. So Saškou sme sa spoznali vďaka Harrymu Potterovi, keďže sme obe fanúšičky. Písali sme si, a potom sme sa stretli na dog dancigovom tábore, odvtedy sme priateľky. Kiku so Saškou som zoznámila ja,“ chytá sa slova Eliška. 

Nejde len o tanec 

„Pod pojmom dog dancing si mnohí predstavia, že psa držíte za labky a tancujete,“ hovoria dievčatá. Ide však o šport, pri ktorom pes s majiteľom tvoria choreografiu, pes robí rôzne triky. „Je to najmä o tanci, samozrejme, je viacero úrovní. Začínate s ľahšími trikmi a pomaly sa pridávajú ťažšie, a tak viete zostaviť aj komplikovanejšie choreografie,“ vysvetľujú.

Pri tancovaní môžu použiť rôzne rekvizity a kostýmy. „Hlavnú úlohu má pri tancovaní pes, ale aj majiteľ musí nielen tancovať, ale využívať gestikuláciu, mimiku tváre, komunikovať s divákmi, porotou a predať sa,“ hovoria. 

Každý pes sa dokáže naučiť triky 

Saška má trojročnú border kóliu s menom Hero a ročného kríženca Lunu. Eliška má trojročnú sheltiu Jeremiho a Kristína má päťročného kríženca labradora Lolu. Ak sa chcete so svojím psom začať venovať dog dancingu, nezávisí vraj ani od rasy, ani veku. „Je jedno, koľko má psík alebo vy rokov a aká je rasa. Dog dancingu sa môže venovať ktokoľvek a každý psík sa naučí triky. Niekomu to trvá dlhšie, inému kratšie. Samozrejme, najideálnejšie je začať od malinka. Ja s mojou Lolou sme ale dôkaz, že sa to dá aj neskôr. Má 5 rokov a v minulom roku mala svoju prvú súťaž,“ hovorí Kristína. 

Kristínka s Lolou.

Eliška robila v minulosti voltíž. Tam spoznala aj ich súčasnú trénerku dog dancingu Alexandru Vavrovú. „Pred tromi rokmi, keď sme kúpili psíka som začala trénovať vtedy ešte šteniatko. Zlomový moment, kedy som si povedala, že do toho idem naplno, bol tábor, kde sme sa prvýkrát stretli aj so Saškou,“ hovorí Eliška.

Saška a Hero.

„Ja som hľadala, aké aktivity sa dajú robiť so psom, našla som toto, zaujalo ma to a Eliška mi o tom stále rozprávala v škole, tak som skúsila tábor a začala,“ dodáva Kristína. V letnom tábore vás naučia základné i pokročilé triky. Chodia tam deti z celého Slovenska so svojimi štvornohými miláčikmi. Psíkov majú so sebou na izbe, cez deň trénujú, hrajú rôzne hry, učia sa choreografie. 

Počas pandémie mali menej spoločných tréningov 

Niektorí psíkovia poslúchajú na pamlsky, iní za hračky. „Trénovať sa dá aj doma. Pes potrebuje tréning aj oddych. Tak je dobré trénovať dva dni a mať jeden deň oddych,“ vravia. S trénerkou Alexandrou trénujú každú nedeľu v kynologickom klube v Hodoch, kde pôsobí. „Počas pandémie sme mali spoločných tréningov menej,“ hovoria. 

So svojimi štvornohými miláčikmi nerobia iba dog dancing, ale aj obedience. „To znamená, že psa učíte poslušnosti, ide o takú skúšky poslušnosti, ktoré sa dajú robiť doma i súťažne. My za sebou už máme aj nejaké súťaže,“ vysvetľujú dievčatá. 

Za sebou majú úspechy na celoslovenskej úrovni 

Nejde o finančne náročný šport, peniaze idú do rekvizít a pomôcok na cvičenie. „Najviac finančne náročné sú asi súťaže, platí sa cesta, štartovné,“ hovoria. Eliška bola prvá, ktorá navštevovala trénerku a prvá, ktorá sa zúčastnila súťaže. Prvou súťažou bol Psí talent, kde sa vo svojej kategórii umiestnili na prvom mieste, potom išli na majstrovstvá Rakúska a Slovenska, kde tiež obsadili prvé miesto.

V roku 2020 sa zúčastnili znova Psieho talentu, kde boli prví. „V roku 2020 bolo kvôli pandémii málo súťaží,“ hovoria.  V roku 2021 sa zúčastnili na dvoch obedience súťažiach, kde získali 4. a 7. miesto, na majstrovstvách sa umiestnili na 2. mieste a na Psom talente v dospeláckej kategórii získali prvé miesto. 


Saška začala v roku 2019 na Psom talente, kde sa jej veľmi nedarilo. „Tancovanie mi veľmi nešlo, ale odvtedy sme sa zlepšili,“ hovorí. V roku 2020 boli na Psom talente s Herom štvrtí. Minulý rok bola prvýkrát na Psom talente s Lunou a umiestnili sa na druhom mieste.

Saška s Lunou.

A na majstrovstvách Slovenska s Herom získala tretie miesto v kategórii detí. Zároveň boli spolu s Eliškou na obedience súťažiach. „Hero je veľmi empatický a cíti, keď som nervózna. Preto nám to občas nevyjde,“ priznáva Saška. Na Pretekoch o posledného jednorožca, obedience súťaži,  v šteniatkovskej kategórii s Lunou získala prvé miesto. „Na majstrovstvách Slovenska v obedience sme boli s Herom druhí,“ dodáva. 

Kika s Lolou v kostýme.

Kristínka, ktorá sa venuje dog dancingu najkratšie, má už tiež prvé úspechy. V minulom roku sa zúčastnila na Psom talente a domov si s Lolou odniesli prvé miesto. Zúčastnili sa aj majstrovstiev Slovenska, kde vo svojej kategórii obsadili druhé mesto. Spoločne dievčatá chodia pomáhať aj pri organizácii súťaží. 

Súčasťou súťaží sú aj rekvizity 

„Navzájom si pomáhame a dopĺňame sa. Saške idú lepšie pravidlá, nám tancovanie a choreografia,“ hovorí Kika s Eliškou. Pri súťažiach si môžete urobiť čisto tanečnú choreografiu alebo dejovú choreografiu s príbehom. „Ja som napríklad bola za indiánku a keďže Lola vyzerá ako taký malý medvedík, ona bola medveď. Mala som k tomu vymyslený aj celkový príbeh,“ povedala Kika. 


Dievčatá sa mimo dog dancingu venujú aj iným koníčkom. Kika hrá hádzanú, Eliška tancuje a Saška hrá na klavír. Okrem týchto záľub ich spája láska ku knihám. „Vo voľnom čase radi čítame, najmä fantasy žáner,“ hovoria s nadšením. 

V máji tohto roku navštívili aj Materskú školu 8. mája, kde detičkám predviedli so psíkmi niekoľko trikov a tanečných vystúpení.


A aké majú plány do budúcnosti? Chceli by sa s dog dancingom dostať na majstrovstvá Európy i sveta a súťažiť s tými najlepšími. Inšpiráciou a vzormi sú im tri slovenské reprezentantky v tomto športe – Alexandra Vavrová, Monika Olšovská, Petra Barborová, ktoré ich aj trénujú. „Raz by sme chceli aj my byť súčasťou svetových súťaží,“ hovoria na záver o svojich plánoch. 

Zhovárala sa: Michaela Harabišová
Foto: Vivien Šestinová, Ivana Kakašová (Socializácia psa), Oliver Bugyi, mesto Šaľa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *