Perinbaba 2: Maľovaný plagát Šaľana Marka u Deany Horváthovej-Jakubiskovej

slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 2 min

Pätnásťročný Šaľan Marko Butko so svojimi kamarátkami Ivou a Vandou namaľovali plagát k filmu Perinbaba a Dva svety. Svoj výtvor poslal aj Deane Horváthovej-Jakubiskovej a tej sa tak zapáčil, že obrázok zdieľala na svojom facebookovom profile so slovami: „Som úprimne šťastná, že film, ktorý môj manžel nakrútil pre deti, inšpiruje deti k tvorbe. Jeho sen sa stáva skutočnosťou a verím, že deťom sa splnia ich sny. Požehnané Vianoce.“

Pôvodnú Perinbabu poznal odmalička, „Bez Perinbaby nie sú u nás Vianoce,“ povedal nám pre Slovo Šaľanov pätnásťročný Marko, žiak ZŠ Ľ. Štúra v Šali. Vo voľnom čase tancuje, kreslí a na PC strihá a tvorí videá. Základy kreslenia dostal na ZUŠ v Šali pod vedením pani Bujnovej a neskôr Ľudmily Marček.

Jakubiskova pôvodná rozprávka ho podľa jeho vlastných slov nadchla. „Napriek tomu, že vznikla v 80. rokoch je natočená veľmi pekne a kvalitne, s výbornými hercami. A dopĺňa ju očarujúca filmová hudba,“ hovorí Marko o Perinbabe a dodáva, že s rodičmi dokonca navštívil aj niektoré filmové miesta, kde sa natáčala.

PERINBABA A DVA SVETY

Keď sa dozvedel, že Juraj Jakubisko plánuje natočiť aj pokračovanie Perinbaby, veľmi sa potešil. „Bol som zvedavý, či prekoná klasickú Perinbabu. Prekvapilo ma ako pomocou trikov a súčasnej filmárskej techniky oživil Giulettu Massinu, predstaviteľku Perinbaby. Táto rozprávka vo svojom pokračovaní spojila humor, lásku a víťazstvo dobra nad zlom vo svete kúziel a fantázie. Musím uznať, že Perinbaba a dva svety sa mi páčila viac,“ hovorí o Jakubiskovej novinke Marko, ktorý mal to šťastie, že sa mohol zúčastniť aj na predpremiére. „V tejto rozprávke sa ukázalo dokonalé majstrovstvo režiséra Juraja Jakubiska a zároveň to bola posledná filmová rozlúčka s ním,“ hovorí malý obdivovateľ veľkého slovenského režiséra. A teda nečudo, že Marko sa rozhodol nenechať to iba na zhliadnutie filmu.

PLAGÁT PERINBABA A PLAGÁT BARBIE

Blížili sa vianočné sviatky, nová Perinbaba práve prichádzala do kín, „… tak mi napadlo, že by som urobil plagát k tomuto filmu,“ zmyslel si Marko. Už uplynulé leto zhotovil so svojimi kamarátkami Ivou a Vandou plagát k filmu Barbie. Výsledok ich práce sa nachádza aj v priestoroch šalianskeho MsKS. „Som veľmi rád, že dievčatá mi prišli na pomoc aj pri plagáte k Perinbabe. Celú tvorbu plagátu sme si zdokumentovali do videa, ktoré dopĺňa filmová hudba z Perinbaby 2.“

 

AKO SA DOSTAL PLAGAT K PANI DEANE?

Plagát potom Marko odfotil a poslal na oficiálnu facebookovú stránku Perinbaba. „Poslal som ho aj Renému Štúrovi, predstaviteľovi Drozdieho kráľa a Lukášovi Frlajsovi, hlavnému hrdinovi rozprávky. Plagát sa im veľmi páčil a podporili ma do ďalšej tvorby.“ Cez messenger ho potom poslal aj pani Deane Horváthovej-Jakubiskovej. Na jeho veľké prekvapenie pani Deana zverejnila plagát na svojej facebookovej stránke, kde vyjadrila svoje pocity, ktoré citujeme v úvode článku.

„Mal som možnosť s pani Deanou a jej synom Jorikom komunikovať ohľadom plagátu, propagácie nášho videa a aj filmu. Plagát si všimli aj ľudia z BONTONFILMU. Ako darček mi filmová spoločnosť poslala rekvizitu z filmu „čeriny“ s podpisom režiséra pána Juraja Jakubiska.“

Originál plagátu sa dnes už nachádza v Prahe u pani Deany. „Bola to veľmi milá a príjemná skúsenosť, na tieto chvíle nikdy nezabudnem a pri pozeraní Perinbaby si na to už navždy spomeniem,“ dodáva Marko Butko.

(ivn)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *