Nenaleťte podvodníkom! Ako sa chrániť v online priestore? Falošné súťaže na Facebooku

slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 2 min

Po niekoľkomesačnom útlme sa znova roztrhlo vrece s rôznymi falošnými súťažami na sociálnych sieťach. Podvodníkom sa zrejme minuli peniaze a tak vo veľkom útočia znova. Pomaly v každej skupine na vás vyskočí nejaká pofiderná súťaž, ktorú niekto zazdieľal. Môže ísť o luxusný zájazd, auto, záhradný nábytok, spotrebiče, atď. Obľúbenou kategóriou sú aj „súťaže“ od veľkých potravinových reťazcov. 

Napríklad facebooková stránka „COOP Jednota,“, ktorá vzhľadom kopíruje originál, existuje iba pár dní a rovno vyhlásila súťaž o darčekové tašky, nákupné kupóny a hotovosť, vraj pri príležitosti oslavy narodenín. Je to však len obyčajný podvod. 


O čo ide? 

Stačí, keď do komentára pod súťažným príspevkom napíšete „GRATULUJEME“. V momente na váš komentár stránka automaticky odpovie, že podmienkou výhry je zdieľanie tohto príspevku. Zároveň vám na messenger príde správa, že ste vyhrali a nasledujú pokyny, ako výhru získať – vyžaduje sa akási registrácia. 

Ak kliknete na priložené tlačidlo REGISTRUJTE SA, môže sa stať niektorá z týchto vecí: 

  • do mobilu/počítača sa vám infiltruje vírus 

  • môže vás to presmerovať cez niekoľko pofiderných stránok, ktoré vám neustále budú sľubovať výhru, až bude nakoniec od vás vyžadovať registráciu cez SMS správu, pomocou ktorej si aktivujete nejakú zbytočnú spoplatnenú službu, za ktorú vám budú pravidelne strhávané peniaze z mobilného paušálu/kreditu. 

  • v ešte horšom prípade, vás to presmeruje na stránku, ktorá bude žiadať údaje z vašej platobnej karty a ak ich zadáte, neznámy podvodník vám vybieli účet! 

Čiže: v žiadnom prípade ste nevyhrali nič, cieľom týchto stránok je len ten, aby vás pripravili o peniaze. Stačí trochu vyhľadávať na Facebooku a nájdeme úplne rovnakú „súťaž“ od Tesca, Kauflandu, Lidl, odrazu všetky tieto reťazce oslavujú narodeniny… Takýchto stránok, ktoré ponúkajú súťaže, kolujú doslova stovky. 


Treba si uvedomiť, že každý z týchto reťazcov má len jednu oficiálnu stránku, prípadne niekoľko vedľajších stránok pre jednotlivé okresy alebo mestá a zvyčajne vedľa názvu stránky nájdeme modrý alebo šedý štítok, čo znamená, že daná stránka je overená Facebookom, čiže je to tá pravá.

Stránka už funguje dlhšiu dobu, obsahuje množstvo rozličných príspevkov a interakcie s fanúšikmi. Do súťaží, ktoré sa vyskytujú na takejto stránke je bezpečné sa zapojiť. Nájdeme tu presne stanovené pravidlá súťaže, vyhodnotenie súťaže sa neudeje okamžite a takáto stránka vám určite nebude posielať automatické výzvy na registráciu. 


Ako spoznáme falošné stránky a falošné súťaže? 

Ide zvyčajne o stránky založené len nedávno, ktoré neobsahujú žiaden popis, žiadne informácie a jediné príspevky sú údajné súťaže. Nie je však nikde uvedené, kto súťaž organizuje, nie sú uvedené žiadne podmienky a obrázky k súťažiam sú taktiež ukradnuté z iných stránok. Varovným znakom je aj kostrbatá slovenčina alebo gramatické chyby, keďže tieto stránky sú bežne vytvorené cudzincami, ktorí používajú prekladač. 

S podvodníkmi sa môžete stretnúť aj pri skutočných, legálnych súťažiach. Niekedy sa stane, že na overenej stránke sa vyskytne falošný užívateľ s názvom presne ako tá stránka, infiltruje sa medzi komentáre k súťaže a označí vás s tvrdením, že ste vyhrali a pre vyzdvihnutie výhry musíte kliknúť na priložený link a sledovať isté pokyny. Aj v tomto prípade ide len o to, aby podvodník získal vaše peniaze. 

Pripravené v spolupráci s FB stránkou Hoax.sk – podvodníci a hrozby na internete

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *