V Šali sa konalo prerokovanie vplyvu CCE na životné prostredie: Vystúpila aj verejnosť

slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 3 min

Včera 31. 5. 2021 sa na Mestskom úrade v Šali stretla verejnosť so zástupcami spoločnosti ewia, a. s. Súkromný investor ohlásil zámer postaviť na Slovensku päť centier cirkulárnej ekonomiky. Prvé by malo vzniknúť v Šali. Široká verejnosť prišla vyjadriť svoj názor a pripomienky k projektu. Prerokovanie trvalo do neskorých nočných hodín.  Aktivisti a verejnosť vyjadrili nesúhlas s výstavbou.  Nechýbali emócie a nesúhlasný krik. 

Na Mestskom úrade v Šali sa posledný májový deň konalo verejné prerokovanie správy o hodnotení vplyvov navrhovanej činnosti Centra cirkulárnej ekonomiky (CCE) Šaľa.

Projekt je vo fáze hodnotenia

V súčasnosti je projekt vo fáze hodnotenia vplyvov na životné prostredie za účasti dotknutých obcí a orgánov štátnej správy. Správu o hodnotení vplyvu musia spolu so zvukovými záznamami z prerokovaní doručiť MŽP SR. Nasleduje fáza pripomienkovania, svoje pripomienky k projektu môže verejnosť, obce a účastníci konania poslať Ministerstvu životného prostredia SR počas obdobia 30 dní.

 Aktivisti vyjadrili nesúhlas s výstavbou, predstavili niekoľko dôvodov

Na prerokovaní vystúpila široká verejnosť zo Šale a okolia. Svoj nesúhlas s projektom výstavby CCE v Šali prišla vyjadriť aj skupina aktivistov, ktorí sú členmi petičného výboru proti CCE.

Na vyjadrenie sa čakalo v dlhom rade. Každý občan sa mohol vyjadriť či položiť otázky.

Nesúhlasné stanovisko s výstavbou spaľovne dalo množstvo občanov najavo zaslaním písomných stanovísk v rámci procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie na MŽR SR. Okrem toho vznikla na vyjadrenie nesúhlasu s výstavbou spaľovne (CCE) v Šali aj internetová petícia, ktorú podpísalo vyše 2 000 občanov,“ vyjadrili sa aktivisti zo Šale.

Ich petíciu podporil aj europoslanec Martin Hojsík, ktorý prednedávnom navštívil Šaľu za účelom diskusie o téme ZEVO zariadení na Slovensku a v zahraničí. Aktivistov a verejnosť, ktorá je proti výstavbe, podporil svojim príspevkom aj asistent europoslanca Hojsíka Ladislav Hegyi. Ten predstavil niekoľko dôvodov, kvôli ktorým on a verejnosť nesúhlasí s výstavbou CCE v Šali.

Opieral sa o niekoľko zahraničných štúdií, ktoré podľa neho dokazujú negatívne vplyvy spaľovní odpadu s výrobou energie na životné prostredie. „Nezastávame názor, aby sa spaľovňa postavila inde, len nie v regióne Šale. Nechceme ju nikde na Slovensku,“ vyjadril sa člen petičného výboru proti výstavbe CCE Šaľa Michal Toma. Riešenie vidia najmä v podpore recyklovania, v znižovaní produkcie odpadu a využití iných technológií na spracovanie odpadu.

Problémová doprava

Spoločnosť ewia, a. s. ráta pri výstavbe s obchvatom Šale, kadiaľ by chceli viesť väčšinu nákladných áut.  Verejnosť sa vyjadrila nesúhlasne, upozornili na dopravnú situáciu v meste a neexistujúci obchvat, vadí im aj prítomnosť chemického podniku a dioxíny, ťažké kovy,  ktoré sa vylučujú pri spracovaní odpadu.

Zástupcovia spoločnosti ewia, a. s., ktorá prišla so zámerom výstavby, vysvetlili ako bude prebiehať spracovanie odpadu v CCE Šaľa. Upozornili verejnosť, že proces spracovania prechádza cez štyri filtračné fázy, limity spĺňajú legislatívu EÚ a budú kontrolované.

Benefity pre mesto

Na prerokovaní vystúpili aj zástupcovia Duslo, a. s., poslanci Mestského zastupiteľstva v Šali i poslanec z Trnovca nad Váhom, ktorý projekt podporil. Občania sa pýtali na benefity, ktoré spoločnosť ewia ponúkne, ak sa CCE postaví u nás v regióne. Hovorilo sa o kúpalisku pre Šaľu, podporu ekologických projektov, lacnejšie dane za smeti a podporu športu.

Budova CCE Šaľa spoločne s triediacou linkou a centrom pre environmentálnu výchovu by mala vzniknúť pri chemickej spoločnosti Duslo, a. s. Plánujú vytvoriť 200 pracovných miest a ročne spracovať 130-tisíc ton odpadu zo spádovej oblasti. Z celého obsahu odpadu by sa malo  30-tisíc ton recyklovať a 100-tisíc ton spáliť.

Vizualizácia CCE Šaľa, ktorú predstavili na prerokovaní verejnosti.

ZEVO zariadenia na energetické spracovanie odpadu sa nachádzajú vo viacerých európskych krajinách. „Na Slovensku sa v súčasnosti produkuje približne v priemere 359 kg komunálneho odpadu na obyvateľa. Až 60 % z celkového odpadu ukladáme na skládky, 30 % triedime a iba 10 % premieňame na elektrickú energiu a teplo. Do roku 2035 by sme mali podľa podmienok EÚ triediť 60 % odpadu a iba 10 % skládkovať. Približne 30 % odpadu by malo byť energeticky zhodnotených,“ vyjadrili sa k problematike zástupcovia spoločnosti ewia, a. s.

Dnes sa zástupcovia spoločnosti ewia, a. s. stretnú s verejnosťou v obci Trnovec nad Váhom, čaká ich aj prerokovanie v obci Močenok.

Red.

One Comment on “V Šali sa konalo prerokovanie vplyvu CCE na životné prostredie: Vystúpila aj verejnosť”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *