Výstava Príbehy 20. storočia aj v našom meste

príbehy 20 storočia
slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: < 1 min

Od 30. júna  do konca júla majú Šaľania možnosť zastaviť sa pred Mestským úradom v Šali a prezrieť si výstavu s názvom Príbehy 20. storočia. Štyri panelové veže nesú príbehy pätnástich ľudí, ktorí na vlastnej koži prežili nacistickú a komunistickú diktatutúru.

Nápad a realizácia projektu pochádza z dielne neziskovej organizácie Post Bellum SK. Putovná výstava Príbehy 20. storočia predstavuje príbehy 15 hrdinov, ktorí zažili obe totality –  nacistickú aj komunistickú. Slovenké mestá ju mali možnosť vidieť v rokoch 2015 – 2018. Vplyvy počasia a ruky zlodejov znehodnotili prvú verziu, preto sa nezisková organizácia rozhodla výstavu obnoviť a aktualizovať.

Po slovenských mestách tak znova putuje od minulého roka. Možnosť vidieť ju mali vo väčšine veľkých miest, tentoraz takúto možnosť získali aj Šaľania. Príbehy s fotografiami hrdinov si budú môcť prezrieť počas celého júla vďaka členom komisii kultúry a Mestskému kultúrnemu stredisku.

príbehy 20 storočia šaľa

„Sme nesmierne radi, že sa nám podarilo doviezť výstavu aj do Šale. Je dôležité hovoriť o obludných režimoch, ktoré ubližovali občanom vlastnej krajiny a upierali im základné ľudské právaVýstava Príbehy 20. storočia je mementom pre nás všetkých. Pre pamätníkov, najmä však pre mladú generáciu. Poukazujme na krivdy z minulosti a apelujme na to, aby sa neopakovali v budúcnosti“, hovorí Miroslav Demín, člen Komisie kultúry a cestovného ruchu pri MsZ v Šali.

Súčasťou expozície sú krátke citáty a  príbehy ľudí, ktorí osobne zažili totalitu. Medzi nimi aj známe mená ako: Lydia Piovarcsyová, Ľudo Ondrejov, Dalma Holanová Špitzerová, Anton Tomík, Naďa Földváriová a iní.


pribehy 20 storočia šaľa


 

„Vyhľadávame a dokumentujeme príbehy pamätníkov dôležitých udalostí minulého storočia. Našou snahou je osloviť čo najviac ľudí, ktorý si pamätajú a nechcú zabúdať na nedemokratické režimy minulého storočia. Na ich príčiny aj následky,“ hovorí riaditeľka organizácie Sandra Polovková.

red.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *