Filip Zagata a jeho videotvorba: Keď sme točili prvý klip pre Rytmusa, boli sme vyklepaní

slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 7 min

Pri pozeraní reklamných spotov či videoklipov mnohokrát neuvažujeme nad tým, kto za nimi stojí. Filip Zagata, 24-ročný Šaľan, ktorý od roku 2018 žije v Prahe, sa venuje videotvorbe. Točí, strihá, upravuje a so svojou tvorbou to dotiahol na spoluprácu so známymi značkami i veľkými menami z hudobnej scény.

Čo sa dočítate v rozhovore s Filipom?

  • Ako sa dostal k videotvorbe? 
  • Kedy začal točiť prvé videoklipy?
  • Čo je jeho kariérnym snom?
  • Pre aké mená československej scény mal možnosť točiť alebo upravovať videoklipy?
  • Ako vyzerá spolupráca s veľkými menami hudobnej scény? 
  • Prečo isté obdobie prestal s točením videoklipov a prešiel na komerčnú tvorbu?
  • S akými značkami spolupracoval?
  • Ako spomína na svoju modelingovú kariéru?

Venuješ sa tvorbe hudby, videotvorbe, fotografii a grafike. Kto ťa priviedol ku kreatívnej práci a kedy to začalo?

Venujem sa asi všetkému čo audio-vizuálna digitálna tvorba ponúka. Video, foto, hudba, zvuk, sound design, grafika, animácie, špeciálne efekty. Baví ma všetko, čo sa dá naučiť skúšaním a rád sa učím novým veciam. Hlavne, ak pri tom môžem zapojiť svoju kreativitu. Mal som to tak od malička. Najprv som sa venoval kresleniu.


Hudbu som začal robiť približne ako 13-ročný. Robil som hudobnú produkciu a v tej dobe bol môj sen, že sa tým raz budem živiť. Môj prvý kontakt s video tvorbou bol tiež niekedy v tej dobe. S kamarátmi sme robili parkour a točili sme si z toho videá na telefón, ktoré som sa učil strihať. Po nejakej dobe som spoznal chalanov a vzniklo zoskupenie Real & Rare, kde pôsobilo okrem mňa viacero kreatívnych Šaľanov.


Začal som sa viac venovať video tvorbe a grafike, pretože som mal na starosť značku, logo a vlastne kompletne celú vizuálnu stránku zoskupenia, sociálne siete a nejaké tie menšie propagácie. Okrem toho som hrával ako DJ na väčšine našich akcií.

Pod zoskupením Real & Rare  v Šali vznikalo mnoho kultúrnych podujatí a tvorili pod nimi aj rôzni raperi. Ako spomínaš na túto skúsenosť? Čo ti to dalo a kam ťa to posunulo?

Na pôsobenie Real & Rare spomínam veľmi dobre. Vlastne to boli najlepšie roky môjho života, ktorý som prežil v Šali. Plus nebyť toho, že sa s chalanmi dáme takto všetci dokopy, nikdy by som nenabral toľké ambície. Dalo mi to veľa a som smutný z toho, že to zaniklo. Koniec koncov, všetko čo sme kedy spravili malo celkom úspech, vlastne ani neviem, prečo to skončilo. No stále pevne verím, že ako Real & Rare dáme opäť hlavy dokopy a v budúcnosti ešte vznikne pár zaujímavých projektov.

Filip s priateľmi z Real & Rare.

O hudbe hovoríš ako o svojom kariérnom sne, bol aj to dôvod, prečo si sa dostal k točeniu videoklipov?

Moja najväčšia vášeň bola vždy hudba, konkrétne hip-hop, a preto som chcel zostať na tejto koľaji. Mal som už celkom pestré skúsenosti so strihom videí a celkovou postprodukciou, tak som sa rozhodol, že by som chcel skúsiť natočiť videoklip. Nemal som okrem telefónu žiadnu kamerovú techniku, a tak sme sa dali dokopy s Patrikom Borom, ktorý točil a ja som strihal.

Filip s Patrikom pri natáčaní.

Dosť dlho sme fungovali ako dvojica, ktorá sa prezentovala pod značkou Real & Rare. Časom sme sa dostali do povedomia a pod touto značkou sme natočili veľa klipov pre špičku česko-slovenskej rapovej scény. Pôsobili sme pár rokov na Slovensku. Potom sa Patrik odsťahoval do Prahy a ja som išiel za ním. Spolupracovali sme spolu na rôznych projektoch.

Takto to pokračovalo pár rokov, až kým sa Patrik neodsťahoval naspäť na Slovensko. Vtedy som sa začal učiť robiť s kamerou sám. Trvalo to nejaký ten piatok, no nakoniec som zostal fungovať sám a naučil som sa aj točiť a robiť si réžiu, svetlo a všetko, čo je potrebné. Začal som robiť aj na väčších a finančne zaujímavejších projektoch, než len videoklipy.

S Patrikom na place.

Hovorím o projektoch typu komerčné reklamy, TV reklamy a rôzne brand a fashion videá, ktoré ma motivujú sa stále zdokonaľovať, pretože kvalitnej konkurencie je tu čím ďalej viac. Od istej doby som začal pracovať prioritne na komerčných zákazkách a klipom som sa vyhýbal, pretože sa mi nepáčil prístup interpretov a iných tvorcov u nás na Slovensku a Česku.

Kde bol problém?

Všetko vyzeralo rovnako a nikto neprinášal žiadnu inováciu. Všetko bolo veľmi lacné a bez nápadu. Až na pár výnimiek. Dnes je tomu už našťastie inak, konečne sa aj do klipov sypú peniaze a interpreti si dajú záležať na úrovni ich klipov. Točí sa na drahú techniku a na výrobu sa využíva kompletný filmový štáb.

Pri natáčaní videoklipu.

Preto som sa pred nedávnom rozhodol znovu začať viac tvoriť aj klipy. Videl som v tom u nás na CZ/SK progres. Plus sa do Prahy vrátil Patrik, a tak spolu opäť dosť často aktívne spolupracujeme. Ako na klipoch, tak na komerčných zákazkách. Dúfajme časom príde aj nejaký film.

Akým veľkým menám si sa podieľal na tvorbe videoklipov a na ktorú prácu si najviac hrdý?

Robil som na klipoch pre tých najlepších a najznámejších interpretov v CZ/SK rapovej scéne – Rytmus, Ego, Separ, Strapo, Rest, Momo, Pil C, Loko Loko. Okrem rapu môžem spomenúť mená ako Lucie Bílá, Lucie Vondračková.

Tvorbu by som rozdelil na dve kategórie. Buď režírujem a točím klip, ktorý je celý moje dielo alebo som súčasťou veľkého filmárskeho štábu, kde každý zastáva svoju pozíciu.

Napríklad na posledných projektoch som často robil pozíciu prvého asistenta kamery. V skratke, starám sa o set-up kamery a o ostrenie obrazu. Alebo tie klipy často iba strihám, či robím iba color grading, alebo nejaké efekty. Je to rôzne, nebaví ma robiť stále jednu a tú istú vec, preto sa to snažím striedať. Som hrdý na každý projekt, ktorého som kedy bol súčasťou a bol progresívny alebo aspoň trochu vyčnieval z davu.

Aké je to spolupracovať s veľkými hviezdami, ako na teba pri spolupráci pôsobili?

Je to zvláštne, ale časom to tak už tak vôbec nevnímam. Kedysi dávno som bol ale celkom unesený z každého natáčania s nejakým známym menom. Vtedy to bolo ešte niečo nové a vzrušujúce.

Pamätám si napríklad ako sme točili s Patrikom prvý klip pre Rytmusa, boli sme z toho dosť vyklepaní. Požičali sme si vtedy, na tú dobu dosť drahú kameru, ktorú ešte vtedy nemal len tak niekto a dali sme si záležať na kvalite. Potom chcel Rytmus v postprodukcii obraz úplne pokaziť, aby to vyzeralo ako zo starej VHS kamery, takže snaha bola zbytočná.


Dnes mi točiť s takými ľuďmi príde ako úplne bežná vec.  Prekvapilo by vás, že sú úplne v pohode. Až na pár výnimiek, ktoré nebudem menovať, nikto nikdy nerobil žiadne problémy na natáčaní. Väčšinou pristupujú s pokorou k tvojmu remeslu a počúvajú na pľaci tvoje pokyny.

Ide o časovo náročnú prácu? Ako to vyzerá pri takom väčšom točení?

Každý filmár vie a bude so mnou určite súhlasiť, že viac časovo náročná práca, ako práca v postprodukcii neexistuje. Ale vie to byť rôzne. Príde mesiac, kedy sedím pri úprave od rána do rána skoro každý deň a príde mesiac, kedy nemám skoro nič na práci. Keď sedíte drvivú väčšinu svojho času nehybne pri počítači, ukáže sa to na zdraví. To je tiež jeden z dôvodov prečo som začal aktívnejšie chodiť na pľac a oveľa menej strihám.


Bežné natáčania trvajú jeden natáčací deň – čo je priemerne 8 až 12 hodín. Ak je to veľké natáčanie s veľkým rozpočtom, na pľaci je dostatok ľudí, ktorí robia svoju prácu, tak ide natáčanie hladko. No občas príde kšeft, ktorý chcete spraviť, aj keď na to nie je dostatok peňazí, pretože ho chcete buď do svojho portfólia, alebo je to pre vášho známeho. V tom prípade si nemôžete dovoliť žiadny zbytočný luxus a dostatok ľudí či kvalitnú techniku a v tom už nastáva problém.


Keď točíme spolu s Patrikom, tak sme na to často iba sami dvaja, takže sa to dá zvládnuť aj tak. No na úkor kvality. Vystačíme si, ale je to vždy dosť náročné a väčšinou naše natáčania trvajú aj cez 20 hodín. Človek by si myslel, že to je sranda, až kým si to raz neskúsi, potom pochopí.


Je to náročné hlavne kvôli prenosu hromady techniky a svetiel a neustálej príprave novej scény celý deň dokola. No sú aj natáčania, kde ste celý deň na jednom mieste, máte jeden svetelný set-up a je to úplná pohoda. Je to tak 50/50, záleží aký projekt točíte.

V mnohých prípadoch si sa podieľal aj na tvorbe hudby. Venuješ sa tomu aj dnes?

Hudobnej produkcii sa už posledné roky nevenujem. Raz za čas spravím beat, alebo remix. Čo ale robím často, je mix a mastering hudby. Je to vlastne proces úpravy znenia nahrávok pred tým, než ich počujete hotové. Vďaka mixu znie hudba tak, ako znie. Úprava hlasitosti, ekvalizácia a rôzne efekty. Pri videách sa venujem color gradingu, čo je v skratke povedané úprava farieb a celková štylizácia obrazu. Je to samostatná veda a je to dosť náročné, nie každý to môže robiť a presne to ma na tom baví.


Chcel som sa živiť hudbou. Vlastne som mal vidinu, že chcem robiť čokoľvek, čo ma baví. Potrebujem mať svoju slobodu a byť „sám sebe pán“, inak by som nedokázal byť vôbec produktívny. Bol som takto nastavený už od malička a držal som sa toho až dodnes. Vlastne, obrovská vďaka patrí mojej mame, ktorá mi dala totálnu slobodu a podporila ma úplne vo všetkom a nikdy ma do ničoho nenútila. Som za to hrozne rád a aj vďaka nej môžem dnes robiť to, čo robím.

Na akých komerčných kampaniach si pracoval?

Za tie roky je toho veľmi veľa. No napríklad posledná práca na kampani, ktorú ste mohli vidieť v televízii, bola pre firmu Srovnejto.

Potom stojí za zmienku spolupráca mňa s Patrikom pre značku Panasonic. Točili sme pre nich niekoľko spotov s Darou Rolins. Vlastne sme sa stali tak trochu aj ich neoficiálnymi ambasádormi, dávajú nám ich techniku ako prvým, ešte pred oficiálnym vydaním, za čo som hrozne rád.

Kampaň s Darou Rolins.

V minulosti si sa venoval aj modelingu. Pre koho si kráčal na móle a s kým si mal možnosť spolupracovať vďaka tejto skúsenosti? Ak by prišla teraz nejaká ponuka, prijal by si ju?

Haha. Pri tejto otázke sa určite veľa mojich kamarátov zasmeje. No myslím si, že som nikdy nebral svoju modelingovú kariéru zas tak úplne seriózne, bola to skôr len taká brigáda popri strednej škole. Nahovorila ma na to bookerka z modelingovej agentúry. Napísala mi na instagrame a trvala na tom, nech sa jej prídem ukázať. Nakoniec ma presvedčila.

Filip ako model.

Chvíľu to aj celkom šlo, chodil som na prehliadky pre mená, ako je napríklad Mikloško, alebo rôzne drahé talianske značky oblekov. Potom nejaké tie fotenia pre rôzne magazíny. Vykašlal som sa na to v momente, keď som si uvedomil, že to pre mňa asi nemá ďalej zmysel. Mal som asi 18. Bolo fajn si to na chvíľu vyskúšať.

A vlastne so mnou dodnes stále neprerušili zmluvu, takže sa mi aj teraz občas niekto ozve s ponukou, ale odmietam to. Mám dosť svojej práce a nemám na to čas. Myslím si, že z toho už nič nebude, no nič nevylučujem. Kto vie čo bude o rok.

Aké projekty ťa čakajú v najbližšej dobe? A aké máš plány do budúcnosti?

 Celý rok 2021 som sa prakticky nezastavil ani na chvíľu, takže som si doprial na konci roka zaslúžený oddych. V novom roku ma čakajú zákazky, na ktoré sa dosť teším. Okrem hromady klipov, ktoré máme v pláne s Patrikom točiť, budeme robiť na jednom mini filme. Ďalej by so mnou rada spolupracovala jedna veľká Česká reklamná agentúra, takže dúfam, že príde konečne poriadna dávka veľkých projektov a ďalší priestor sa realizovať.


Vlastne, celkovo som rád za každý nový projekt, ktorý príde, pretože sa na každom niečo nové naučím a trochu sa posuniem. Snažím sa tú latku stále trochu posúvať. A všeobecne do budúcna by som to rád trochu redukoval – robil už čím ďalej, tým menej projektov, ale za to viac veľkolepejších.

Zhovárala sa: Michaela Harabišová
Foto/video: archív Filipa, YouTube

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *